Skočiť do súkromného bazéna alebo sa nechať masírovať bublinkami vo vírivke si už môže dovoliť mnoho ľudí, pretože sme sa posunuli vpred a naša životná úroveň sa zvýšila. Benefity týchto vymožeností si tak máme možnosť dopriať bez väčšej námahy.Život si chceme užívať, preto sa obzeráme po vychytávkach, ktoré nám ho spríjemnia a vnesú do bežných dní trocha potešenia a príjemných chvíľ. Jednou z týchto radostí je súkromný bazén alebo vírivka, ktoré môžeme využívať po celý rok a máme ich hneď poruke. Je to fajn, no treba pripomenúť, že o každý takýto prepych sa treba aj starať, aby bola ich životnosť čo najdlhšia a bez porúch.
Bazény aj vírivé vane sa plnia vodou, no o tú sa treba aj starať z hľadiska jej čistoty, ktorú môže ohroziť rozmach vírusov, rias či baktérií. Na ich likvidáciu či elimináciu však existujú rôzne metódy a prostriedky na báze ekologických látok, aby boli bezpečné a vhodné aj pre ľudí, ktorí majú citlivú pokožku. Ide o bezchlórové druhy dezinfekcie pre bazény a vírivky. Je to bezchlórová chémia pre vírivky metóda čistenia vody a jej dezinfekcia bez chlóru a jeho zlúčenín. Vylúčiť chlór z procesu čistenia vody v bazénoch a vírivkách je dôležité najmä z dôvodu ochrany kože, očí, ale všeobecne aj ochrany životného prostredia. Stále však hovoríme o účinných spôsoboch čistenia a odstraňovania plesní, rias a rozličných mikroorganizmov vo vode, ale aj napriek tomu treba vodu pravidelne kontrolovať.
Takto sa dokážeme postarať o čistotu vody aj bez chlóru a na to sú vhodné aj tieto bežné spôsoby:
-
soľná elektrolýza, pri ktorej sa chlór mení na soľ, a tým pádom ho do bazéna nemusíme pridávať v takých veľkých množstvách
-
používanie UV lampy, ktorej podstatou je ničenie mikroorganizmov pomocou ultrafialového žiarenia
-
použitie brómu, pretože je šetrnejší k životnému prostrediu, ale zároveň aj k zdraviu človeka
-
aplikácia aktívneho kyslíka, ktorý patrí k silným oxidantom a mikroorganizmy ničí šetrnejšie k ekológii a navyše sa predáva vo forme granúl, tekutej forme alebo ako tablety.